Tereza Bicanová

Jak se stala zdravá výživa a životní styl mým koníčkem

Zdravá výživa ve třiceti.

Vše to začalo radostným rodinným víkendem s kamarády v roce 2013. Jeden večer jsme seděli a rozpoutala se diskuse nad tématem zdraví, stravování lidí v dnešní uspěchané době, možné příčiny nemocí a hledání pouze rychlých řešení. K tomu se přidal můj vnitřní pocit, že zanedlouho oslavím své 30. narozeniny, a už to bylo…

Cítila jsem, že třicítka na krku mi s sebou přinesla zlomový okamžik v mém myšlení. Cítila jsem, že můj styl života, moje tělo a moje hlava potřebuje změnu. Měla jsem pocit, že z mladistvého věku se překlápím do věku, kdy začínám stárnout. Že lidé kolem čtyřiceti již začínají mít první zdravotní problémy, které se postupně s přibývajícím věkem nabalují. A to, že jsme zdraví, je v dnešní době velký bonus, který si neuvědomujeme, dokud o něj nepřijdeme.  A tak jsem tento zlomový rok chápala jako nejvyšší čas začít o své zdraví opravdu vědomě pečovat, podporovat ho a udržet si ho, co nejdéle.  Zároveň jsem se jako matka cítila být zodpovědná i za zdraví svých dětí.

Zdravá výživa mě dokonale zmátla

Informace o výživě mě v následujících letech doslova pohltily. Začala jsem odkrývat, jak celé naše tělo funguje a jaký je to dokonalý organismus. Prvotní informace získané z knih byly velmi různorodé, často si protiřečily. Cítila jsem se zmatená, co je tedy správná strava a kterou cestou se dát. Často jsem byla až zoufalá a říkala si, proboha, co tedy budeme jíst?

Studium zdravé výživy nebylo jednoduché

Na rodičovské dovolené jsem se tedy ponořila do nejrozsáhlejšího kurzu pro výživové poradce, který v té době existoval (když něco dělám, dělám to pořádně), abych si své znalosti ověřila, rozšířila a vytvořila si na výživu svůj vlastní názor. Účastnila jsem se nejrůznějších odborných konferencí a přednášek.

Fascinuje mě odkrývat cestu ke zdravému životu, ke kterému patří nejen strava, ale také zdravý životní styl (spánek, stres, pohyb, odpočinek, zdravé vztahy nejen k ostatním ale i k sobě).

Poradcům zdravé výživy nevěřím

Během následujících let jsem pochopila, že nechci být klasickým výživovým poradcem, který vám napíše jídelníček v uvozovkách „na míru“.  Proč v uvozovkách? Protože jídelníček připravený dopředu, nikdy nebude plně odpovídat vašim současným potřebám. Nekonečné vážení a počítání kalorií není udržitelné a jen ztíží práci s přípravou jídla. Zároveň takový jídelníček také nemusí neodrážet roční období, které právě panuje. A tak dále. Zdravá výživa se nedá naplánovat dopředu.

Větší smysl mi dává vést lidi k porozumění, jak jejich těla fungují, co právě jejich tělo potřebuje (protože každý člověk je jiný,  má jiný metabolismus, jiný střevní mikrobiom, jiné vnímání světa, jinou práci, vyhovuje mu jiný pohyb).  Jídelníček na míru vás nic nenaučí, nevede vás k pochopení, často není dlouhodobě udržitelný a snadno se tak lidé vrací zpět ke starým stravovacím vzorcům – a to je špatně. Za jídelníček na týden, dva či měsíc si své zdraví nekoupíte.

Zdravá výživa ale není všechno

Být zdravý je práce. Je to každodenní péče o sebe a investice, která se vám ale mnohonásobně vrátí. Péče o zdraví je cesta, která je pro každého z nás jedinečná. Každý tuto cestu bude mít jinou a to, co nám vyhovuje dnes, nám nemusí vyhovovat za rok nebo za deset let až budeme v jiné fázi našeho života.  Chci vést lidi k uvědomění, že jsme součástí přírody a že je třeba to respektovat, jinak na to doplatíme. Pokud si toto uvědomíme, naučíme se naše tělo vnímat,  všimneme si, jak se cítí a co potřebuje. Pokud  ho podpoříme stravou, pohybem a odpočinkem, bude nám sloužit ve zdraví.

Já jsem se již rozhodla, že nechci čekat, až budu nemocná a až budu potřebovat pomoc lékařů. Nechci brát doživotně léky, které budou můj stav pouze udržovat v nějaké normě, ale stejně mě nevyléčí.  Chci nemocem předcházet, chci se dožít vysokého věku, který budu moc prožívat ve zdraví, bez omezení a aktivně. Vzala jsem zodpovědnost za své zdraví do vlastních rukou.

Udělejte to taky.

 S láskou Vaše Tereza

Neznamená to ale, že bych nikdy nehřešila 🙂

PS: Tímto článkem chci poděkovat Romanovi, který mi dal prvotní impulz k mé cestě za zdravím. Děkuji.

Více informací o mých projektech a institucích, se kterými spolupracuji se dočtete zde.